Committees, 2015

Architectural Committee
Sara Barton (2016)
Fletch Coke (2016)
The Rev. Polk Van Zandt (2016)
Rodney George (2016)
Marshall Weems (2016)

Bishop and Council
The Rev. John Bender, NEMC (2016)
The Rev. Cynthia Seifert, NWMC (2016)
The Rev. Mary Hassell, SEMC (2016)
The Rev. Bonnie Lloyd, SWMC (2016)
The Rev. Joe Weatherly, At-Large (2016)
The Rev. Carolyn Keck, At-Large (2016)
Charles Cook, NEMC (2017)
Susan Huggins, NWMC (2017)
Kirby Horton, SWMC (2017)
Chuck Wright, SEMC (2017)
Peggy Fillebrown McMurray, At-Large (2017)
Ward Stein, At-Large (2017)
Gareth Aden, Chancellor
David Herbert, Chancellor Emeritus
Pete Stringer, Treasurer

Board of Examining Chaplains
The Very Rev. Timothy Kimbrough
The Rev. Vicki Burgess
The Rev. Jody Howard

Cathedral Chapter
The Rt. Rev. John Bauerschmidt
The Very Rev. Timothy Kimbrough
The Rev. Canon Pamela Snare
Scott Hoffman, Sr. Warden
Pete Stringer, Jr. Warden
Anna Grimes Noser, Clerk
Diane Sussman, Vestry
Tameron Hedge, Vestry
Susan Huggins, Appointed (2017)
The Rev. Kira Schlesinger, Appointed (2017)
The Rev. Canon Fred Dettwiller, Elected by Convention (2017)
Beverly Mahan, Elected by Convention (2016)

Chaplain To Retired Clergy
The Rev. Gene Wise

Church Pension Fund, Standing Committee
The Rev. Vicki Burgess (2016)
The Rev. Bob Abstein (2016)
L. Jarod Pearson (2016)
Larry Morphis (2016)
Peggy Tucker (2016)

Commission on Christian Formation
The Rev. Carolyn Keck (2016)
Karen Vaughn (2016)
Larry Douglas (2016)
The Rev. Tracy Wells Miller (2017)
The Rev. Jody Howard (2018)
The Rev. Sarah Puryear (2018)

Commission on Ministry
The Rev. Cynthia Seifert (2016)
The Rev. Sarah Puryear (2016)
Tim Villager (2016)
Mendy Richards (2016)
Karen Keele (2017)
Shelley Sircy (2017)
The Rev. Carolyn Coleman (2017)
The Rev. John Bender (2017)
The Rev. Joshua Caler (2018)
The Rev. Michael Murphy (2018)
Ed Arning (2018)
Gayle Happell (2018)

Commission on Stewardship
The Rev. Julie Anna Johnson (2016)
The Rev. Tracy Wells Miller (2016)
The Rev. Polk Van Zandt, Chair (2017)
The Rev. Vicki Burgess (2017)
Seawell Brandau (2017)
Mike Becker (2017)
Ward Stein (2017)
Mike Wesson (2017)

Constitution and Canons, Standing Committee
Anthony McFarland (2016)
Joe Brown (2016)
The Rev. Joe Weatherly (2017)
The Rev. Peter Whalen (2017)
Thor Urness (2017)
Jim Weatherly, Church Attorney (2018)
Gareth Aden, Ex-Officio
Wendy Longmire, Ex-Officio
David Herbert, Ex-Officio

Continuing Work in the Diocese of Litoral
George Kurz
Ali Sevilla

Cursillo Commission
Jim Rutledge, Chair (2016)
The Rev. Polk Van Zandt, Advisor (2016)
Anne Bush (2016)
The Rev. Vicki Burgess (2016)
Angela Hallmark (2016)
Teresa Hughes (2016)
Libby Willis (2017)
Patricia Petty (2017)
Pat Dunnavant (2017)
Melanie Clayton, Treasurer (2018)
Judy Homan (2018)
Laura Skinner (2018)
David Rowe, Emeritus
Charles McClain, Clerk

Dandridge Trust Board
The Rev. Bonnie Lloyd (2016)
Stanford Golden (2016)
The Rev. Randy Hoover-Dempsey (2017)
Caroline Logsdon (2017)
The Rev. Burns Rogers (2018)
Laura Lowndes (2018)

Daughters of the King
Gayle Happell, Diocesan President
Rebecca Markert, Vice President
Donna Floyd, Secretary
Liz Trabue, Treasurer
The Rev. Gene Wise, Chaplain
Elizabeth Himes,  Daughters-at-Large
Nancie Schweikert, Historian
Pam Foster, Funds Chair

Disciplinary Board
Susan Huggins (2016)
The Rev. John Thomas (2016)
The Rev. Colin Ambrose (2016)
The Rev. Joe Weatherly (2017)
The Rev. Monna Mayhall (2017)
Robin Smith (2017)
The Rev. Doc Martin (2018)
Pat Smith (2018)
Sam Bessey (2018)

DuBose Conference Center Diocesan Representative
Connally Davies Penley (2016)
Christy Beasley (2017)

Ecumenical Officer
The Rev. Joshua Caler

Education for Ministry
The Rev. Burns Rogers

Episcopal Appalachian Ministries Board
Susan Holmes

Episcopal Church Women
Kathryn Ann Hinton, President
Jenny Ladefoged, Vice President/President Elect
Carolyn Avery, Treasurer
Gail Watson, Recording Secretary
Monetha Reaves, Corresponding Secretary
Brenda Hubbard, Altar Guild Chairman
Marqueda Dunnavant, Church Periodical Club Chairman
Jenny Ladefoged, Communications/Parliamentarian/Bylaws
Diann Schneider, Resolutions/Historian
Rebecca Markert, Quiet Day Chairman
Blanche Putman, United Thank Offering Chairman
The Rev. C. Randall Dunnavant, Chaplain/Clergy Advisor

Episcopal Churchmen of Tennessee
Charles Craven, President
Peter Abell, President Elect
Chip Stansbury, Secretary
Ken Halliburton, Treasurer
Jon McCalla, Registrar
George Mabry, Co-Registrar

Episcopal Endowment Corporation
Pete Stringer (2017)
Miles Kirkland (2017)
The Rev. Canon Fred Dettwiller (2017)
Tom Steele (2018)
Sarah Sutherland (2018)
Frank Puryear (2018)

Episcopal Recovery Ministry

Episcopal Relief & Development
Ellen Kirk (2017)
Paul Deepan
 (2018)

Evangelism and Congregational Development Commission
Tamra Smith (2016)
The Rev. Carolyn Keck (2016)
Ward Stein (2016)
The Rev. William [Doc] Martin (2017)
Adam Waltenbaugh (2017)
The Rev. Charles Grimes (2017)
The Rev. Jody Howard (2017)
The Rev. Dr. Kristine Blaess (2018)

Finance and Property Committee
Pete Stringer, Chair (2016)
The Rev. Carolyn Coleman (2016)
David Herbert (2016)
Don A. Shriver (2016)
Gareth S. Aden (2016)
Wendy Longmire (2016)
Paul Eggers (2016)
Calvin Lewis (2016)
The Rev. Canon Fred Dettwiller (2016)
The Rev. Canon Pamela Snare (2016)
Jan Pate (2016)

General Convention Deputies
Clergy Order -
The Rev. Bill Barton
The Rev. Vicki Burgess
The Rev. Jody Howard
The Very Rev. Timothy Kimbrough

Lay Order -
Gareth Aden
Ed Arning
Scott Kammerer
W.A. (Pete) Stringer

Gifts and Talents
Seawell Brandau

Health Care/Hospitalization Committee
The Rev. Polk Van Zandt, Chair (2016)
Gregg Conroy (2016)
Peggy Tucker (2016)
Stan Graham (2016)
The Rev. Canon Fred Dettwiller (2016)
The Rev. Canon Pamela Snare (2016)
Jan Pate (2016)

Intake Officer for Title IV
The Rev. Gene Manning

Mid-Cumberland Mountain Ministry Board
Katherine Pack (2016)
DeDe Clements (2016)
Marian Ott (2016)
Nancy Oliver (2016)
Kevin Sweeton (2016)
The Rev. Bill Barton (2016)
Mary Sears (2016)
The Rev. Burns Rogers (2016)
Elizabeth Hill (2016)
Susan Miller (2016)
Charline Hookey (2016)

Planned Giving
Seawell Brandau

Safeguarding God's Children
The Rev. Gene Manning
The Rev. Bonnie Lloyd

St. Mary's Sewanee Diocesan Representatives
Jean Jackson (2017)
Morgan Merrill (2017)
Jan Pate (2018)
Bill Parsons (2018)

Standing Committee
Baird Smith (2016)
The Rev. Bill Barton (2016)
The Rev. Bill Dennler (2017)
Catherine Clark (2017)
The Rev. Randy Dunnavant (2017)
Don Clayton (2018)

Task Force on Relief of the Poor
The Rev. Burns Rogers, chair (2016)
The Rev. Betty Carpenter (2016)
Beth Sharber (2016)
Scott Kammerer (2016)
Merry Adams (2016)
Mary Murphy (2016)

University of the South Diocesan Trustees
The Rev. Gene Manning (2018)
Pete Stringer (2018)
Ed Miller (2018)

Vocational Diaconate Committee
The Rev. Linda Hutton, Chair (2016)
The Rev. Betty Carpenter (2016)
The Rev. Dolores Nicholson (2016)
Karen Keele (2016)
The Rev. Canon Pamela Snare, Bishop's Liaison (2016)

Youth Steering Committee
Steven Lefebvre, Chair (2016)
Jill Altom (2016)
Sally Chambers (2016)
Daniel Bradley (2016)
Christie Beasley (2016)
Allison Bocking (2016)
Carl Freeman (2016)
Lynne Walker (2016)